Իջևան համայնքի, Իջևան քաղաքի Բլբուլյան փողոցում գտնվող համայնքային սեփականություն հանդիսացող 24․8քմ մակերեսով հողամասի վրա 1991թ. քաղաքացի Սերոժ Գալուստի Ամիրյանի կողմից ինքնակամ կերպով կառուցվել է 24․8քմ արտաքին մակերեսով ավտոտնակ, որի ներքին մակերեսը կազմում է 21․7քմ /ծածկագիր 11-001-0111-0001/, որը հաշվառվել է 05․06.2023թ., հաշվառման ծածկագիրն է 2023wjyvtx: Համաձայն ՀՀ կառավարության 06.10.2005թ. թիվ 2417-Ն որոշման, նշված հողամասից 0․18քմ մակերեսով հողամասը հանդիսանում է Իջևան համայնքին փոխանցված, բնակավայրերի ընդհանուր օգտագործման գործառնական նշանակության հողամասի մի մաս /ծածկագիր 11-001-0111-0001/: Ավտոտնակի զբաղեցրած 24․8քմ մակերեսով հողամասը և ինքնակամ կերպով կառուցված 24․8քմ արտաքին մակերեսով ավտոտնակը չեն խոչնդոտում այլ հողատարածքների նպատակային կամ գործառնական նշանակությանը, չեն դասվում ՀՀ ,,Հողային օրենսգրքի՜՜ 60-րդ հոդվածով սահմանված հողամասերի շարքին, չեն գտնվում ինժեներատրանսպորտային օբյեկտների օտարման գոտիներում, չեն հակասում քաղաքաշինական նորմերին, չեն սահմանափակում այլ անձանց իրավունքները, չեն առաջացնում սերվիտուտ:
Հաշվի առնելով վերոնշյալը և ղեկավարվելով ՀՀ կառավարության 18.05.2006թ. թիվ 731-Ն և 912-Ն, 29.12.2011թ. թիվ 1920-Ն և 02.02.2002թ. թիվ 88 որոշումների, 16.12.2021թ. ,,ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին,, ՀՀ օրենքի 2-րդ հոդվածի 2-րդ կետի և ՀՀ կառավարության 29.12.2005թ. թիվ 2387-Ն որոշման պահանջներով.
1.Ճանաչել Իջևան համայնքի սեփականության իրավունքը Իջևան քաղաքի, Բլբուլյան փողոցում գտնվող, համայնքային սեփականություն հանդիսացող 24․8քմ մակերեսով հողամասի վրա, քաղաքացի Սերոժ Գալուստի Ամիրյանի կողմից ինքնակամ կառուցված 24․8քմ արտաքին մակերեսով ավտոտնակի նկատմամբ /ծածկագիր 11-001-0111-0001/:
2.Ճանաչել օրինական Իջևան քաղաքի Բլբուլյան փողոցում գտնվող համայնքային սեփականություն հանդիսացող 24․8քմ մակերեսով հողամասի վրա քաղաքացի Սերոժ Գալուստի Ամիրյանի կողմից ինքնակամ կերպով կառուցված 24․8քմ արտաքին մակերեսով ավտոտնակը, որի ներքին մակերեսը կազմում է 21․7քմ /ծածկագիր 11-001-0111-0001/:
3.11-001-0111-0001 ծածկագրով 0․18քմ մակերեսով հողամասը, բնակավայրերի ընդհանուր օգտագործման գործառնական նշանակությունից փոխադրել բնակավայրերի բնակելի կառուցապատման գործառնական նշանակության հողերի շարք:
4.Իջևան քաղաքի, Բլբուլյան փողոցում գտնվող համայնքային սեփականություն հանդիսացող 24․8քմ մակերեսով հողամասի վրա քաղաքացի Սերոժ Գալուստի Ամիրյանի կողմից ինքնակամ կերպով կառուցված 24․8քմ արտաքին մակերեսով ավտոտնակին տալ հետևյալ հասցեավորումը. Տավուշի մարզ,Իջևան համայնք, քաղաք Իջևան, Բլբուլյան փողոց, թիվ 85/3:
5. Հաշվի առնելով, որ ՀՀ կառավարության 04.06.2020թ. թիվ 1023-Ն որոշմամբ, Տավուշի մարզ, Իջևան համայնք, քաղաք Իջևան, Բլբուլյան փողոց, թիվ 85/3 հասցեում գտնվող, ինքնակամ կերպով կառուցված շինությունը գտնվում է ՀՀ տարածագնահատման գոտիականության 11-րդ գոտում, առաջարկել քաղաքացի Սերոժ Գալուստի Ամիրյանին, համաձայն ՀՀ կառավարության 18.05.2006թ. թիվ 912-Ն որոշման 4-րդ հոդվածի 35-րդ կետի, ուղղակի վաճառքով գնել 24․8քմ մակերեսով հողամասը՝ 1քմ 4441.8 ՀՀ դրամ կադաստրային արժեքով 110157/մեկ հարյուր տաս հազար հարյուր հիսունյոթ/ ՀՀ դրամ ընդհանուր արժեքով, իսկ 24․8քմ արտաքին մակերեսով ավտոտնակը՝ 1քմ 1969 ՀՀ դրամ կադաստրային արժեքով՝ 48831 /քառասունութ հազար ութ հարյուր երեսունմեկ/ ՀՀ դրամ ընդհանուր արժեքով: